Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Bavaria Cruiser 37 |
| Production year | 2015 (0) |
| Cabins | 3 |
| Berths | 6 + 1 |
| Head/Shower | 1 |
| Length | 11.30 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 3.67 m |
| Draft | 2.02 m |
| Engine | 1 x 29 hp |
| Fuel tank | 150 l |
| Water tank | 360 l |
Yacht Equipment
| Deck | Anchor |
| Bimini top | |
| Boat hook | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Mooring ropes | |
| Oil filter | |
| Plastic bucket | |
| Round/globular fender | |
| Sprayhood | |
| Water hose | |
| Winch handles |
| Entertainment | LCD TV |
| Galley | Gas bottles |
| Interior | Bilge pump handle |
| Yacht documents |
| Navigation | Autopilot |
| Binoculars | |
| Bow thruster | |
| Divider, nautic chart | |
| GPS chart plotter | |
| Hand bearing compass | |
| Harbour guides | |
| List of lights | |
| Nautical charts | |
| Triangles | |
| Wind/speed/depth instruments |
| Safety | Emergency tiller |
| First aid kit | |
| Flashlight | |
| Fog horn | |
| Horseshoe lifebuoy | |
| Life jackets | |
| Set of tools | |
| Signal rockets and torches | |
| VHF radio |
| Sails | Rodkick |
| Spinnaker boom |
| Yacht electrics | Heating |
| Shore power connection | |
| Solar panels |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.2026805 € 1.150 € -30%
-
09.05. - 16.05.2026938 € 1.250 € -25%
-
16.05. - 23.05.20261.008 € 1.550 € -35%
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 27.06.2026Booked
-
27.06. - 04.07.20261.763 € 2.350 € -25%
July 2026
-
04.07. - 11.07.2026Booked
-
11.07. - 18.07.2026Booked
-
18.07. - 25.07.20262.430 € 2.700 € -10%
-
25.07. - 01.08.20262.205 € 2.450 € -10%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20262.083 € 2.450 € -15%
-
08.08. - 15.08.20262.000 € 2.500 € -20%
-
15.08. - 22.08.20261.960 € 2.450 € -20%
-
22.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.20261.725 € 2.300 € -25%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026Booked
-
12.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.20261.318 € 1.550 € -15%
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026840 € 1.400 € -40%
-
10.10. - 17.10.2026813 € 1.250 € -35%
-
17.10. - 24.10.2026813 € 1.250 € -35%
-
24.10. - 31.10.2026805 € 1.150 € -30%
-
31.10. - 07.11.2026813 € 1.250 € -35%