Below the deck, the Cruiser 46 is an absolute novelty for sailing boats in its category - apart from the flexible interior, this sailing boat offers three compartments and one separate shower cabin.
Dea renewed 2023:
- New sails
- New bimini and sprayhood
- New cushions inside and in the cockpit
- New mattresses in the cabins
- New charter plotter
- The steering wheels have a new leather suit
- New additional water tank 200L ( all together now 560L )
- A new additional shower is integrated into the left stern bathroom.
Dea renewed 2024:
- Service batteries Li-ion 460Ah
Dea renewed 2025:
- Service batteries Li-ion 460Ah (now all together 920 Ah)
Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Bavaria Cruiser 46 |
| Production year | 2014 (2025) |
| Cabins |
4
|
| Berths |
8
+ 1
|
| Head/Shower | 3 |
| Length | 14.27 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.35 m |
| Draft | 2.10 m |
| Engine |
1 x 55 hp
|
| Fuel tank | 210 l |
| Water tank | 560 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Cockpit cushions |
| Mattresses |
| Salon cushions |
| Deck | Bathing platform |
| Bimini top |
| Bosun's chair (Safe seat) (boatswain's chair) |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Fenders |
| Main anchor |
| Main Deck Compass |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) |
| Sprayhood |
| Entertainment | Indoor speakers |
| Radio CD player |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Oven |
| Refrigerator |
| Sink |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Hand bearing compass |
| Log, Speed, Depth- echo sounder |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Navigation set |
| Radar reflector |
| Safety | Black Water Tank |
| Distress flare box |
| Emergency tiller |
| Extra water tank |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Horseshoe lifebuoy |
| Life belts (Safety harness) |
| Life jackets |
| Liferaft |
| Set of tools |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Batteries |
| Service batteries |
| Shore connection 220 V |
| Shore power cable |
May 2026
-
16.05. - 23.05.2026
1.590 €
2.650 €
-40%
-
23.05. - 30.05.2026
1.800 €
3.000 €
-40%
-
30.05. - 06.06.2026
1.885 €
2.900 €
-35%
June 2026
-
11.06. - 15.06.2026
Booked
-
20.06. - 27.06.2026
2.310 €
3.300 €
-30%
-
27.06. - 04.07.2026
2.205 €
3.150 €
-30%
July 2026
-
04.07. - 11.07.2026
Booked
-
11.07. - 18.07.2026
2.415 €
3.450 €
-30%
-
18.07. - 25.07.2026
2.380 €
3.400 €
-30%
-
25.07. - 01.08.2026
Booked
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026
2.450 €
3.500 €
-30%
-
08.08. - 15.08.2026
2.415 €
3.450 €
-30%
-
15.08. - 22.08.2026
Booked
-
22.08. - 29.08.2026
2.275 €
3.250 €
-30%
-
29.08. - 05.09.2026
2.310 €
3.300 €
-30%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026
2.475 €
3.300 €
-25%
-
12.09. - 19.09.2026
2.345 €
3.350 €
-30%
-
19.09. - 26.09.2026
1.918 €
2.950 €
-35%
-
26.09. - 02.10.2026
On option