Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan 434 Impression |
| Production year | 2007 (0) |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 + 2 |
| Head/Shower | 2 |
| Length | 13.41 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | 2 Steering Wheels |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.18 m |
| Draft | 1.90 m |
| Engine | 1 x 55 hp |
| Fuel tank | 270 l |
| Water tank | 570 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Deck | Bimini top |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Sprayhood | |
| Teak cockpit |
| Entertainment | CD player |
| DVD player | |
| Outdoor speakers |
| Galley | Gas cookers |
| Hot water | |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) | |
| Oven | |
| Refrigerator |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| GPS chart plotter - cockpit | |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide | |
| Pilot book | |
| Tridata |
| Safety | Life belts (Safety harness) |
| Set of tools | |
| VHF radio |
| Sails | Electric halyard winch |
| Yacht electrics | Battery charger |
| Heating | |
| Inverter |
Download Yacht PDF
May 2026
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 20.06.2026On option
-
20.06. - 27.06.2026Booked
-
27.06. - 11.07.2026Booked
July 2026
-
11.07. - 18.07.2026Booked
-
18.07. - 25.07.2026Booked
-
25.07. - 01.08.2026Booked
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 15.08.20262.168 € 2.550 € -15%
-
15.08. - 22.08.20262.025 € 2.700 € -25%
-
22.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.20261.960 € 2.450 € -20%
September 2026
-
05.09. - 12.09.20262.138 € 2.250 € -5%
-
12.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.20261.330 € 1.400 € -5%
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026Booked
-
10.10. - 17.10.20261.000 € 1.250 € -20%
-
17.10. - 24.10.2026960 € 1.200 € -20%
-
24.10. - 31.10.2026840 € 1.200 € -30%
-
31.10. - 07.11.2026975 € 1.500 € -35%