Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan Impression 40.1 |
| Production year | 2020 (0) |
| Cabins | 3 |
| Berths | 6 + 2 |
| Head/Shower | 2 |
| Length | 11.99 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | 2 Steering Wheels |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 3.91 m |
| Draft | 1.80 m |
| Engine | 1 x 40 hp |
| Fuel tank | 0 l |
| Water tank | 0 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Pillows |
| Deck | Anchor Delta |
| Bathing platform | |
| Bimini top | |
| Cockpit fridge | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Grill/Barbecue/Plancha | |
| LED outdoor ambiance lights | |
| Sprayhood |
| Entertainment | Indoor speakers |
| Radio CD mp3 player + USB |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers | |
| Hot water | |
| Refrigerator | |
| Sink |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| Compass | |
| Flexofold propeller | |
| GPS chart plotter - cockpit | |
| Log, Speed, Depth- echo sounder | |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide | |
| Radar reflector | |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Distress signals |
| Fire extinguisher | |
| First aid kit | |
| Life belts (Safety harness) | |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Batteries |
| Bilge pump - Electric | |
| Heating | |
| Shore power cable |
Download Yacht PDF
May 2026
-
09.05. - 16.05.20261.140 € 1.900 € -40%
-
16.05. - 23.05.20261.290 € 2.150 € -40%
-
23.05. - 30.05.20261.440 € 2.400 € -40%
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.20261.755 € 2.700 € -35%
-
13.06. - 20.06.20261.983 € 3.050 € -35%
-
20.06. - 27.06.20261.983 € 3.050 € -35%
-
27.06. - 04.07.20262.240 € 3.200 € -30%
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.240 € 3.200 € -30%
-
11.07. - 18.07.20262.275 € 3.250 € -30%
-
18.07. - 25.07.2026Booked
-
25.07. - 01.08.20262.415 € 3.450 € -30%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20262.415 € 3.450 € -30%
-
08.08. - 15.08.2026Booked
-
15.08. - 22.08.20262.145 € 3.300 € -35%
-
22.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.20261.980 € 3.300 € -40%
September 2026
-
05.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.20262.295 € 2.700 € -15%
-
26.09. - 03.10.20261.640 € 2.050 € -20%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20261.163 € 1.550 € -25%
-
10.10. - 17.10.20261.050 € 1.750 € -40%
-
17.10. - 24.10.20261.008 € 1.550 € -35%
-
24.10. - 31.10.20261.008 € 1.550 € -35%
-
31.10. - 07.11.2026990 € 1.650 € -40%