New fun and safety equipment ensures a pleasant and safe stay on the sea, while the wide sun deck deck area provides easy access to water and new undiscovered sea adventures.
The interior of the sailboat has also been re-examined with fresh, contemporary eyes, resulting in modern and clean lines for the efficient use of sailboats both on sails and on a quiet anchorage.
Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan Impression 45 |
| Production year | 2017 (0) |
| Cabins |
4
|
| Berths |
8
+ 2
|
| Head/Shower | 2 |
| Length | 13.85 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.18 m |
| Draft | 1.90 m |
| Engine |
1 x 55 hp
|
| Fuel tank | 270 l |
| Water tank | 500 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Blankets |
| Pillows |
| Deck | Bathing platform |
| Bimini top |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Sprayhood |
| Entertainment | Audio pack |
| Bluetooth player |
| Indoor speakers |
| TV |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Microwave |
| Oven |
| Refrigerator |
| Sink |
| Navigation | AIS |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| Compass |
| Complete navigation equipment |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Radar reflector |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Black Water Tank |
| Distress signals |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Inflatable life raft |
| Life belts (Safety harness) |
| Life jackets |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Batteries |
| Heating |
| Shore power cable |
| WC pump |
May 2026
-
02.05. - 09.05.2026
1.440 €
1.800 €
-20%
-
09.05. - 16.05.2026
1.560 €
1.950 €
-20%
-
16.05. - 23.05.2026
1.840 €
2.300 €
-20%
-
23.05. - 30.05.2026
1.960 €
2.450 €
-20%
-
30.05. - 06.06.2026
Booked
June 2026
-
06.06. - 20.06.2026
Booked
-
20.06. - 27.06.2026
2.720 €
3.400 €
-20%
-
27.06. - 04.07.2026
2.720 €
3.400 €
-20%
July 2026
-
04.07. - 11.07.2026
2.960 €
3.700 €
-20%
-
11.07. - 18.07.2026
3.040 €
3.800 €
-20%
-
18.07. - 25.07.2026
3.200 €
4.000 €
-20%
-
25.07. - 01.08.2026
3.200 €
4.000 €
-20%
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026
3.200 €
4.000 €
-20%
-
08.08. - 15.08.2026
3.400 €
4.250 €
-20%
-
15.08. - 22.08.2026
3.080 €
3.850 €
-20%
-
22.08. - 29.08.2026
3.000 €
3.750 €
-20%
-
29.08. - 05.09.2026
2.760 €
3.450 €
-20%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026
On option
-
12.09. - 19.09.2026
2.480 €
3.100 €
-20%
-
19.09. - 26.09.2026
2.040 €
2.550 €
-20%
-
26.09. - 03.10.2026
Booked
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026
Booked
-
10.10. - 17.10.2026
1.480 €
1.850 €
-20%
-
17.10. - 24.10.2026
1.480 €
1.850 €
-20%
-
24.10. - 31.10.2026
1.480 €
1.850 €
-20%
-
31.10. - 07.11.2026
1.480 €
1.850 €
-20%