Technical specification
| Boat Type | Motor boat |
| Model | Merry Fisher 795 Series 2 |
| Production year | 2024 (0) |
| Cabins | 1 |
| Berths | 2 |
| Head/Shower | 1 |
| Length | 7.19 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | |
| Steering type | |
| Genoa type | |
| Beam | 2.82 m |
| Draft | 0.56 m |
| Engine | 1 x 200 hp |
| Fuel tank | 280 l |
| Water tank | 100 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Cockpit cushions |
| Deck | Anchor |
| Bathing platform | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Electric anchor windlass | |
| Mooring ropes | |
| Sun awning (aft and forward) |
| Entertainment | Fusion radio |
| Outdoor speakers |
| Galley | Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Refrigerator | |
| Stove |
| Interior | Convertible table in salon |
| Navigation | Bow thruster |
| Complete navigation equipment |
| Safety | Black Water Tank |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Battery charger |
| Heating | |
| Shore power connection | |
| Solar panels |
Download Yacht PDF
May 2026
-
23.05. - 30.05.20261.720 € 2.150 € -20%
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.20261.947 € 2.290 € -15%
-
13.06. - 20.06.2026Booked
-
20.06. - 27.06.20262.117 € 2.490 € -15%
-
27.06. - 04.07.2026Booked
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.210 € 2.600 € -15%
-
11.07. - 18.07.20262.210 € 2.600 € -15%
-
18.07. - 25.07.2026Booked
-
25.07. - 01.08.20262.210 € 2.600 € -15%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20262.210 € 2.600 € -15%
-
08.08. - 15.08.20262.168 € 2.550 € -15%
-
15.08. - 22.08.2026Booked
-
22.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.20261.913 € 2.250 € -15%
September 2026
-
05.09. - 12.09.20261.700 € 2.000 € -15%
-
12.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.2026Booked
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026Booked
-
10.10. - 17.10.20261.207 € 1.420 € -15%
-
17.10. - 24.10.20261.207 € 1.420 € -15%
-
24.10. - 31.10.20261.207 € 1.420 € -15%
-
31.10. - 07.11.20261.207 € 1.420 € -15%