Technical specification
| Boat Type | Motor boat |
| Model | Merry Fisher 895 Sport Offshore |
| Production year | 2023 (0) |
| Cabins | 2 |
| Berths | 4 |
| Head/Shower | 1 |
| Length | 8.83 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | |
| Beam | 2.99 m |
| Draft | 0.82 m |
| Engine | 2 x 175 hp |
| Fuel tank | 600 l |
| Water tank | 160 l |
Yacht Equipment
| Deck | Anchor with chain |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Mooring ropes | |
| Swimming ladder |
| Entertainment | Indoor speakers |
| Radio | |
| Underwater lights |
| Galley | Refrigerator |
| Interior | Electric toilet |
| LED ceiling lights | |
| LED interior lights |
| Navigation | Bow thruster |
| Yacht electrics | Battery charger |
| Bilge pump - Electric | |
| Shore connection 220 V |
Download Yacht PDF
May 2026
-
23.05. - 30.05.20261.700 € 2.500 € -32%
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026On option
-
13.06. - 20.06.20262.142 € 3.150 € -32%
-
20.06. - 27.06.20262.380 € 3.500 € -32%
-
27.06. - 04.07.20262.380 € 3.500 € -32%
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.380 € 3.500 € -32%
-
11.07. - 18.07.2026Booked
-
18.07. - 25.07.20262.448 € 3.600 € -32%
-
25.07. - 01.08.20262.448 € 3.600 € -32%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20262.713 € 3.990 € -32%
-
08.08. - 22.08.2026On option
-
22.08. - 29.08.20262.298 € 3.380 € -32%
-
29.08. - 05.09.2026Booked
September 2026
-
05.09. - 12.09.20262.040 € 3.000 € -32%
-
12.09. - 19.09.20261.768 € 2.600 € -32%
-
19.09. - 26.09.20261.564 € 2.300 € -32%
-
26.09. - 03.10.20261.496 € 2.200 € -32%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20261.428 € 2.100 € -32%
-
10.10. - 17.10.20261.428 € 2.100 € -32%
-
17.10. - 24.10.20261.428 € 2.100 € -32%
-
24.10. - 31.10.20261.428 € 2.100 € -32%
-
31.10. - 07.11.20261.428 € 2.100 € -32%