Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Bavaria Cruiser 46 |
| Production year | 2024 (0) |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 + 1 |
| Head/Shower | 3 |
| Length | 13.90 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | 2 Steering Wheels |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.35 m |
| Draft | 2.18 m |
| Engine | 1 x 75 hp |
| Fuel tank | 210 l |
| Water tank | 350 l |
Yacht Equipment
| Deck | Anchor with chain |
| Bathing platform | |
| Bilge pump - Mechanic | |
| Bimini top | |
| Teak cockpit |
| Entertainment | FUSION sound system |
| Indoor speakers | |
| Outdoor speakers | |
| Underwater lights |
| Galley | Freezer |
| Gas bottles | |
| Refrigerator | |
| Stove | |
| Water pump |
| Interior | Electric toilet |
| Salon table |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| Navigation set | |
| Windex |
| Safety | VHF radio |
| Sails | Winch |
| Yacht electrics | Air Conditioning |
| Batteries | |
| Bilge pump - Electric | |
| Heating | |
| Service batteries | |
| Shore power connection | |
| Solar panels | |
| Water heater |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.20261.653 € 2.850 € -42%
-
09.05. - 16.05.2026Booked
-
16.05. - 23.05.20262.175 € 3.750 € -42%
-
23.05. - 30.05.20262.490 € 4.150 € -40%
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026Booked
-
13.06. - 20.06.20263.525 € 4.700 € -25%
-
20.06. - 27.06.20263.638 € 4.850 € -25%
-
27.06. - 04.07.20263.713 € 4.950 € -25%
July 2026
-
04.07. - 11.07.20263.938 € 5.250 € -25%
-
11.07. - 18.07.20264.013 € 5.350 € -25%
-
18.07. - 25.07.20264.088 € 5.450 € -25%
-
25.07. - 01.08.20264.088 € 5.450 € -25%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20264.088 € 5.450 € -25%
-
08.08. - 15.08.2026Booked
-
15.08. - 22.08.20263.713 € 4.950 € -25%
-
22.08. - 29.08.20263.593 € 4.790 € -25%
-
29.08. - 05.09.20263.720 € 4.650 € -20%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026Booked
-
12.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.20262.840 € 3.550 € -20%
-
26.09. - 03.10.20262.480 € 3.100 € -20%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20262.000 € 2.500 € -20%
-
10.10. - 17.10.20261.656 € 2.070 € -20%
-
17.10. - 24.10.20261.656 € 2.070 € -20%
-
24.10. - 31.10.20261.656 € 2.070 € -20%
-
31.10. - 07.11.20261.656 € 2.070 € -20%