Dufour Grand Large 412 is designed to seduce the crew and the skipper. Everything is designed to be reconfigured according to the sailors demands.
The exterior spaces of this 40-foot yacht were revamped and now include a new cockpit closed in by its aft deck to guarantee a high level of safety at sea. This new, very functional layout makes the most of each area of the cockpit and makes the yacht more spacious.
Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Dufour 412 GL |
| Production year | 2018 (0) |
| Cabins |
3
|
| Berths |
6
+ 2
|
| Head/Shower | 2 |
| Length | 12.70 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.20 m |
| Draft | 2.10 m |
| Engine |
1 x 40 hp
|
| Fuel tank | 200 l |
| Water tank | 380 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Blankets |
| Cockpit cushions |
| Pillows |
| Sheets |
| Deck | Bilge pump - Mechanic |
| Bimini top |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Sprayhood |
| Entertainment | Outdoor speakers |
| Radio CD player |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Oven |
| Refrigerator |
| Sink |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster |
| Compass |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Black Water Tank |
| Emergency tiller |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Fog horn |
| Life belts (Safety harness) |
| Life jackets |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Battery charger |
| Bilge pump - Electric |
| Heating |
| Shore power cable |
May 2026
-
09.05. - 16.05.2026
1.728 €
2.160 €
-20%
-
16.05. - 23.05.2026
2.040 €
2.550 €
-20%
-
23.05. - 30.05.2026
2.360 €
2.950 €
-20%
-
30.05. - 06.06.2026
2.392 €
2.990 €
-20%
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026
2.760 €
3.450 €
-20%
-
13.06. - 20.06.2026
2.880 €
3.600 €
-20%
-
20.06. - 27.06.2026
2.960 €
3.700 €
-20%
-
27.06. - 11.07.2026
Booked
July 2026
-
11.07. - 18.07.2026
Booked
-
18.07. - 25.07.2026
3.040 €
3.800 €
-20%
-
25.07. - 01.08.2026
Booked
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026
3.040 €
3.800 €
-20%
-
08.08. - 15.08.2026
2.960 €
3.700 €
-20%
-
15.08. - 22.08.2026
Booked
-
22.08. - 29.08.2026
2.880 €
3.600 €
-20%
-
29.08. - 05.09.2026
Booked
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026
2.520 €
3.150 €
-20%
-
12.09. - 19.09.2026
2.320 €
2.900 €
-20%
-
19.09. - 26.09.2026
2.160 €
2.700 €
-20%
-
26.09. - 03.10.2026
1.960 €
2.450 €
-20%
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026
1.600 €
2.000 €
-20%
-
10.10. - 17.10.2026
1.400 €
1.750 €
-20%
-
17.10. - 24.10.2026
1.400 €
1.750 €
-20%
-
24.10. - 31.10.2026
1.400 €
1.750 €
-20%
-
31.10. - 07.11.2026
1.400 €
1.750 €
-20%