Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Dufour 520 GL |
| Production year | 2019 (0) |
| Cabins | 5 |
| Berths | 10 + 2 |
| Head/Shower | 3 |
| Length | 15.20 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.80 m |
| Draft | 2.30 m |
| Engine | 1 x 75 hp |
| Fuel tank | 450 l |
| Water tank | 720 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Blankets |
| Pillows | |
| Sheets |
| Deck | Bilge pump - Mechanic |
| Bimini top | |
| Cockpit fridge | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Grill/Barbecue/Plancha | |
| Sprayhood |
| Entertainment | Outdoor speakers |
| Radio CD player |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers | |
| Hot water | |
| Microwave | |
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Sink |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| Compass | |
| GPS chart plotter - cockpit | |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide | |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Black Water Tank |
| Emergency tiller | |
| Fire extinguisher | |
| First aid kit | |
| Fog horn | |
| Life belts (Safety harness) | |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Battery charger |
| Bilge pump - Electric | |
| Heating | |
| Shore power cable |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.20261.500 € 2.500 € -40%
-
09.05. - 16.05.20261.680 € 2.800 € -40%
-
16.05. - 23.05.20262.070 € 3.450 € -40%
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026Booked
-
13.06. - 20.06.2026Booked
-
20.06. - 27.06.20263.413 € 4.550 € -25%
-
27.06. - 04.07.20263.535 € 5.050 € -30%
July 2026
-
04.07. - 11.07.2026Booked
-
11.07. - 18.07.20264.680 € 5.200 € -10%
-
18.07. - 25.07.20264.845 € 5.700 € -15%
-
25.07. - 01.08.20264.760 € 5.950 € -20%
August 2026
-
01.08. - 08.08.20263.705 € 5.700 € -35%
-
08.08. - 15.08.20263.885 € 5.550 € -30%
-
15.08. - 22.08.2026Booked
-
22.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.20263.675 € 5.250 € -30%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026Booked
-
12.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.20263.420 € 3.800 € -10%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20262.438 € 3.250 € -25%
-
10.10. - 17.10.20261.885 € 2.900 € -35%
-
17.10. - 24.10.20261.820 € 2.800 € -35%
-
24.10. - 31.10.20261.755 € 2.700 € -35%
-
31.10. - 07.11.20261.620 € 2.700 € -40%