Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan Impression 45 |
| Production year | 2016 (0) |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 + 2 |
| Head/Shower | 2 |
| Length | 13.85 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.18 m |
| Draft | 1.90 m |
| Engine | 1 x 55 hp |
| Fuel tank | 270 l |
| Water tank | 512 l |
Yacht Equipment
| Deck | Anchor |
| Bathing platform | |
| Boat hook | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Mooring ropes | |
| Oil filter | |
| Plastic bucket | |
| Round/globular fender | |
| Sprayhood | |
| Water hose | |
| Winch handles |
| Entertainment | LCD TV |
| mp3 player | |
| Outdoor speakers |
| Galley | Gas bottles |
| Refrigerator |
| Interior | Bilge pump handle |
| Lowerable salon table | |
| Yacht documents |
| Navigation | Autopilot |
| Binoculars | |
| Bow thruster | |
| Depthsounder | |
| Divider, nautic chart | |
| GPS chart plotter - cockpit | |
| Hand bearing compass | |
| Harbour guides | |
| List of lights | |
| Nautical charts | |
| Triangles | |
| Wind/speed/depth instruments |
| Safety | Black Water Tank |
| Emergency tiller | |
| First aid kit | |
| Flashlight | |
| Fog horn | |
| Horseshoe lifebuoy | |
| Life jackets | |
| Liferaft | |
| Set of tools | |
| Signal rockets and torches | |
| VHF radio |
| Sails | Rodkick |
| Yacht electrics | Air Conditioning |
| Heating | |
| Shore power connection | |
| Solar panels |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.20261.020 € 1.700 € -40%
-
09.05. - 16.05.20261.740 € 2.900 € -40%
-
16.05. - 23.05.20261.770 € 2.950 € -40%
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026Booked
-
13.06. - 20.06.20262.145 € 3.300 € -35%
-
20.06. - 27.06.2026Booked
-
27.06. - 04.07.20262.210 € 3.400 € -35%
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.520 € 3.600 € -30%
-
11.07. - 18.07.20262.485 € 3.550 € -30%
-
18.07. - 25.07.20262.438 € 3.750 € -35%
-
25.07. - 01.08.20262.405 € 3.700 € -35%
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 15.08.2026Booked
-
15.08. - 22.08.2026Booked
-
22.08. - 29.08.2026On option
-
29.08. - 05.09.20262.345 € 3.350 € -30%
September 2026
-
05.09. - 12.09.20263.060 € 3.400 € -10%
-
12.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.20262.210 € 2.600 € -15%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20261.230 € 2.050 € -40%
-
10.10. - 17.10.20261.080 € 1.800 € -40%
-
17.10. - 24.10.2026990 € 1.650 € -40%
-
24.10. - 31.10.2026990 € 1.650 € -40%
-
31.10. - 07.11.20261.020 € 1.700 € -40%