Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan Impression 45 |
| Production year | 2023 (0) |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 + 2 |
| Head/Shower | 2 |
| Length | 13.60 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | full batten |
| Steering type | 2 Steering Wheels |
| Genoa type | full batten |
| Beam | 4.25 m |
| Draft | 1.95 m |
| Engine | 1 x 57 hp |
| Fuel tank | 287 l |
| Water tank | 470 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Mosquito nets |
| Deck | Bathing platform |
| Bimini top | |
| Cockpit fridge | |
| Cockpit grill | |
| Cockpit table | |
| Electric anchor windlass | |
| Main anchor | |
| Sprayhood | |
| Teak cockpit | |
| Teak seats in cockpit |
| Entertainment | Audio pack |
| Indoor speakers | |
| Outdoor speakers | |
| Underwater lights |
| Galley | Refrigerator |
| Interior | Ambiental lighting |
| Electric toilet |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| GPS chart plotter | |
| Wind/speed/depth instruments |
| Safety | Extra water tank |
| Life belts (Safety harness) |
| Sails | Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Yacht electrics | 230 volt socket |
| Air Conditioning | |
| Extra 12V battery | |
| Heating | |
| Solar panels | |
| USB sockets |
Download Yacht PDF
May 2026
-
09.05. - 16.05.20261.560 € 2.600 € -40%
-
16.05. - 23.05.20261.620 € 2.700 € -40%
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.20262.485 € 3.550 € -30%
-
13.06. - 20.06.20262.850 € 3.800 € -25%
-
20.06. - 27.06.20262.925 € 3.900 € -25%
-
27.06. - 04.07.2026Booked
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.860 € 4.400 € -35%
-
11.07. - 18.07.20263.045 € 4.350 € -30%
-
18.07. - 25.07.20263.115 € 4.450 € -30%
-
25.07. - 01.08.2026Booked
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 22.08.2026Booked
-
22.08. - 29.08.20262.975 € 4.250 € -30%
-
29.08. - 05.09.20262.800 € 4.000 € -30%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026Booked
-
12.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.20262.840 € 3.550 € -20%
-
26.09. - 03.10.2026Booked
October 2026
-
03.10. - 10.10.20261.300 € 2.000 € -35%
-
10.10. - 17.10.20261.073 € 1.650 € -35%
-
17.10. - 24.10.2026990 € 1.650 € -40%
-
24.10. - 31.10.2026990 € 1.650 € -40%
-
31.10. - 07.11.20261.110 € 1.850 € -40%