Technical specification
| Boat Type | Sailing yacht |
| Model | Elan Impression 45.1 |
| Production year | 2022 (0) |
| Cabins | 4 |
| Berths | 8 + 2 |
| Head/Shower | 2 |
| Length | 13.51 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | furling/roll |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | furling/roll |
| Beam | 4.18 m |
| Draft | 1.90 m |
| Engine | 1 x 55 hp |
| Fuel tank | 270 l |
| Water tank | 770 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Blankets | |
| Pillows |
| Deck | Bimini top |
| Cockpit fridge | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Grill/Barbecue/Plancha | |
| Sprayhood |
| Entertainment | CD player |
| Indoor speakers | |
| Radio CD mp3 player |
| Galley | Gas bottles |
| Gas cookers | |
| Hot water | |
| Oven | |
| Refrigerator | |
| Sink |
| Navigation | Autopilot |
| Bow thruster | |
| Compass | |
| Flexofold propeller | |
| GPS chart plotter - cockpit | |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide | |
| Radar reflector | |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Black Water Tank |
| Distress signals | |
| Fire extinguisher | |
| First aid kit | |
| Inflatable life raft | |
| Life belts (Safety harness) | |
| VHF radio |
| Yacht electrics | Batteries |
| Heating | |
| Shore power cable | |
| Solar panels |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.2026Booked
-
09.05. - 23.05.2026Booked
-
23.05. - 30.05.20261.820 € 2.600 € -30%
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026Booked
-
13.06. - 20.06.2026Booked
-
20.06. - 27.06.20262.470 € 3.800 € -35%
-
27.06. - 04.07.2026Booked
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.765 € 3.950 € -30%
-
11.07. - 18.07.20262.925 € 3.900 € -25%
-
18.07. - 25.07.20263.038 € 4.050 € -25%
-
25.07. - 01.08.20262.633 € 4.050 € -35%
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 15.08.20263.038 € 4.050 € -25%
-
15.08. - 22.08.20262.888 € 3.850 € -25%
-
22.08. - 29.08.20262.850 € 3.800 € -25%
-
29.08. - 05.09.20262.660 € 3.800 € -30%
September 2026
-
05.09. - 12.09.2026Booked
-
12.09. - 19.09.2026Booked
-
19.09. - 26.09.2026Booked
-
26.09. - 03.10.2026Booked
October 2026
-
03.10. - 10.10.2026Booked
-
10.10. - 17.10.20261.170 € 1.950 € -40%
-
17.10. - 24.10.20261.020 € 1.700 € -40%
-
24.10. - 31.10.20261.020 € 1.700 € -40%
-
31.10. - 07.11.20261.110 € 1.850 € -40%