Technical specification
| Boat Type | Motor boat |
| Model | Merry Fisher 795 |
| Production year | 2021 (0) |
| Cabins | 1 |
| Berths | 2 + 2 |
| Head/Shower | 1 |
| Length | 7.95 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | |
| Steering type | |
| Genoa type | |
| Beam | 2.82 m |
| Draft | 0.56 m |
| Engine | 1 x 200 hp |
| Fuel tank | 280 l |
| Water tank | 100 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Blankets |
| Cockpit cushions | |
| Pillows |
| Deck | Bathing platform |
| Bilge pump - Mechanic | |
| Bimini top | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) | |
| Sun deck | |
| Swimming ladder |
| Entertainment | Fishing rod holder |
| Radio, USB, Bluetooth | |
| Underwater lights |
| Galley | Dishes |
| Dishtowel | |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) | |
| Refrigerator | |
| Sink | |
| Stove |
| Interior | Electric toilet |
| Yacht documents |
| Navigation | Binoculars |
| Bow thruster | |
| Compass | |
| Complete navigation equipment | |
| Depthsounder | |
| GPS chart plotter | |
| Harbour guides | |
| Navigation set | |
| Navigation/position Lights | |
| Pilot book | |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety | Distress signals |
| Fire extinguisher | |
| First aid kit | |
| Flashlight | |
| Fog horn | |
| Life jackets | |
| Safety equipment | |
| Set of tools |
| Yacht electrics | 12V Socket |
| Bilge pump - Electric | |
| Heating | |
| Solar panels | |
| Start battery |
Download Yacht PDF
May 2026
-
23.05. - 30.05.20261.560 € 1.950 € -20%
-
30.05. - 06.06.20261.664 € 2.080 € -20%
June 2026
-
06.06. - 13.06.20261.752 € 2.190 € -20%
-
13.06. - 20.06.2026Booked
-
20.06. - 27.06.20261.912 € 2.390 € -20%
-
27.06. - 04.07.20261.960 € 2.450 € -20%
July 2026
-
04.07. - 11.07.20262.000 € 2.500 € -20%
-
11.07. - 18.07.20262.040 € 2.550 € -20%
-
18.07. - 25.07.20262.040 € 2.550 € -20%
-
25.07. - 01.08.2026Booked
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 15.08.20262.040 € 2.550 € -20%
-
15.08. - 22.08.20261.880 € 2.350 € -20%
-
22.08. - 29.08.20261.880 € 2.350 € -20%
-
29.08. - 05.09.20261.720 € 2.150 € -20%
September 2026
-
05.09. - 12.09.20261.560 € 1.950 € -20%
-
12.09. - 19.09.20261.440 € 1.800 € -20%
-
19.09. - 26.09.20261.264 € 1.580 € -20%
-
26.09. - 03.10.20261.136 € 1.420 € -20%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20261.136 € 1.420 € -20%
-
10.10. - 17.10.20261.136 € 1.420 € -20%
-
17.10. - 24.10.20261.136 € 1.420 € -20%
-
24.10. - 31.10.20261.136 € 1.420 € -20%
-
31.10. - 07.11.20261.136 € 1.420 € -20%