Technical specification
| Boat Type | Catamaran |
| Model | Fountaine Pajot Elba 45 |
| Production year | 2025 (0) |
| Cabins | 3 + 1 |
| Berths | 6 + 2 |
| Head/Shower | 3 |
| Length | 13.45 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | full batten |
| Steering type | |
| Genoa type | full batten |
| Beam | 7.55 m |
| Draft | 1.50 m |
| Engine | 2 x 57 hp |
| Fuel tank | 450 l |
| Water tank | 700 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Cockpit cushions |
| Deck cushions |
| Deck | Anchor with chain |
| Bimini top | |
| Cockpit fridge | |
| Cockpit light | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Grill/Barbecue/Plancha | |
| Mooring Cleats |
| Entertainment | Bluetooth player |
| Bose Sound System | |
| Indoor speakers | |
| Outdoor speakers | |
| Underwater lights | |
| Wi-Fi Internet |
| Galley | Coffee machine |
| Dishwasher | |
| Freezer | |
| Ice maker | |
| Pressurized water system | |
| Refrigerator |
| Interior | Convertible table in salon |
| Curtains | |
| Electric toilet | |
| LED interior lights | |
| Upholstery | |
| Washing machine |
| Navigation | AIS |
| GPS chart plotter |
| Safety | VHF radio |
| Sails | Electric winch |
| Lazy bag | |
| Lazy jacks |
| Yacht electrics | 12V Socket |
| Air Conditioning | |
| Generator | |
| Inverter | |
| Isotherm boiler | |
| Shore connection 220 V | |
| Solar panels | |
| Watermaker - desalinator |
Download Yacht PDF
May 2026
-
02.05. - 09.05.20263.185 € 4.550 € -30%
-
09.05. - 16.05.20264.335 € 5.100 € -15%
-
16.05. - 23.05.20264.130 € 5.900 € -30%
-
23.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.20266.240 € 7.800 € -20%
-
13.06. - 20.06.20266.405 € 9.150 € -30%
-
20.06. - 04.07.2026Booked
July 2026
-
04.07. - 11.07.20267.743 € 8.150 € -5%
-
11.07. - 18.07.2026Booked
-
18.07. - 25.07.2026Booked
-
25.07. - 01.08.2026Booked
August 2026
-
01.08. - 15.08.2026Booked
-
15.08. - 29.08.2026Booked
-
29.08. - 05.09.2026Booked
September 2026
-
05.09. - 12.09.20267.785 € 8.650 € -10%
-
12.09. - 19.09.20266.418 € 7.550 € -15%
-
19.09. - 26.09.20265.280 € 6.600 € -20%
-
26.09. - 03.10.20264.050 € 5.400 € -25%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20263.185 € 4.550 € -30%
-
10.10. - 17.10.20262.828 € 4.350 € -35%
-
17.10. - 24.10.20262.490 € 4.150 € -40%
-
24.10. - 31.10.20262.423 € 2.850 € -15%
-
31.10. - 07.11.20262.423 € 2.850 € -15%