Technical specification
| Boat Type | Motor boat |
| Model | Futura 40 Grand Horizon |
| Production year | 2020 (0) |
| Cabins | 3 |
| Berths | 6 |
| Head/Shower | 3 |
| Length | 11.40 m |
| Check-in | Saturday |
| Mainsail type | |
| Steering type | Steering Wheel |
| Genoa type | |
| Beam | 3.50 m |
| Draft | 0.65 m |
| Engine | 1 x 250 hp |
| Fuel tank | 400 l |
| Water tank | 335 l |
Yacht Equipment
| Comfort | Bed linen |
| Cockpit cushions | |
| Pillows |
| Deck | Anchor Delta |
| Bathing platform | |
| Bilge pump - Mechanic | |
| Bimini top | |
| Boat hook | |
| Cockpit table | |
| Cockpit/stern, outside shower | |
| Dinghy | |
| Electric anchor windlass | |
| Fenders | |
| Flybridge | |
| Gangway | |
| Mooring ropes | |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) | |
| Swimming ladder | |
| Water hose |
| Entertainment | Outdoor speakers |
| Radio | |
| W-LAN GRATIS |
| Galley | Electrical kettle |
| Gas bottles | |
| Gas cookers | |
| Hot water | |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) | |
| Moka pot | |
| Refrigerator | |
| Sink |
| Interior | Electric toilet |
| Table |
| Navigation | Autopilot |
| Binoculars | |
| Bow thruster | |
| Compass | |
| Divider, nautic chart | |
| GPS chart plotter | |
| Hand bearing compass | |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide | |
| Navigation set | |
| Stern thruster |
| Safety | Black Water Tank |
| Fire extinguisher | |
| First aid kit | |
| Flashlight | |
| Fog horn | |
| Horseshoe lifebuoy | |
| Life belts (Safety harness) | |
| Life jackets | |
| Liferaft | |
| Repair kit | |
| VHF radio |
| Yacht electrics | 220V socket |
| Air Conditioning | |
| Battery charger | |
| Bilge pump - Electric | |
| Generator | |
| Heating | |
| Inverter | |
| Pump | |
| Service batteries | |
| Shore power cable |
Download Yacht PDF
May 2026
-
23.05. - 30.05.2026Booked
-
30.05. - 06.06.2026Booked
June 2026
-
06.06. - 13.06.2026Booked
-
13.06. - 20.06.2026Booked
-
20.06. - 27.06.2026Booked
-
27.06. - 04.07.2026Booked
July 2026
-
04.07. - 11.07.20264.675 € 5.500 € -15%
-
11.07. - 18.07.20265.985 € 6.650 € -10%
-
18.07. - 25.07.20265.653 € 6.650 € -15%
-
25.07. - 01.08.20265.415 € 5.700 € -5%
August 2026
-
01.08. - 08.08.2026Booked
-
08.08. - 15.08.20265.653 € 6.650 € -15%
-
15.08. - 22.08.2026Booked
-
22.08. - 29.08.20265.653 € 6.650 € -15%
-
29.08. - 05.09.20263.465 € 3.850 € -10%
September 2026
-
05.09. - 12.09.20263.465 € 3.850 € -10%
-
12.09. - 19.09.20263.273 € 3.850 € -15%
-
19.09. - 26.09.20263.273 € 3.850 € -15%
-
26.09. - 03.10.20263.273 € 3.850 € -15%
October 2026
-
03.10. - 10.10.20263.273 € 3.850 € -15%
-
10.10. - 17.10.20263.273 € 3.850 € -15%
-
17.10. - 24.10.20263.273 € 3.850 € -15%
-
24.10. - 31.10.20263.273 € 3.850 € -15%
-
31.10. - 07.11.20263.273 € 3.850 € -15%